Beskid Śląski 2021

Beskid Śląski  jest naj …
najlepiej zagospodarowany turystycznie, najlepsze ośrodki narciarskie, najgęstsza sieć szlaków,  najwięcej odwiedzających.
Ja dodreptałem w 2021 kilka brakujących szlaków i odkryłem Brenną ! A właściwie całą dolinę Brennicy i okalające ją grapy. Wcześniej nigdy nie odwiedzane zachwyciły swoim wyciszeniem i krajobrazami.  Trzeba tu wrócić.

Topy i tropy

  1. Szczyrk za alpejski ośrodek narciarski / żeby tylko zimy dopisywały /
  2. Brenna i okolice – moje odkrycie sezonu ’21. 
  3. Koniaków  – „siła tradycji”  za heklowane koronki i wszelakie klimaty.
  4. GSB – najważniejsze miejsca turystyczne BŚ
  5. Szlak Skrzyczne – Malinowska Skała – po prostu piękne widoki 
  6. Kaskady Rodła na Białej Wisełce
  7. Jesienna Hala Jaworowa 
  8. Ochodzita uważana przez miejscowych za najlepszy punkt widokowy w całym Beskidzie Śląskim. Jest coś na rzeczy.
  9. ….i można by tak wymieniać  ale wszystko tu jest naj_ i OK.

Tegoroczne uzupełnienia stanu posiadania :
Brenna, Orłowa 
Biała_Czarna Wisełka, Barania Góra
Ostre – Malinowa Skała / Beskid Skalisty
Brenna – Błotny – Kotarz
Szyndzielnia – Klimczok – Magura

2021_10_17

„Beskidzka 5” :  Wisła, Ustroń, Brenna, Istebna, Szczyrk.

Wisła:  Muzeum Beskidzkie w budynku dawnej karczmy, pochodzącym 1794 roku. Karczma dawała niegdyś schronienie wiernym przybywającym na nabożeństwa z odległych miejsc oraz dzieciom w parafialnej szkółce.   

Klasa szkolna  ( z elementarzem Falskiego ! )

Wisła: Ochorowiczówka – Muzeum Magicznego Realizmu. Upamiętnia postać  Juliana Ochorowicza, wybitnego psychologa przełomu XIX i XX. Tworzył podwaliny psychologii naukowej i jednym z twórców psychiatrii. Interesował  się innymi dziedzinami wiedzy a zwłaszcza fizyką – przesyłaniem sygnałów na odległość. Miało to uratować wieże Eiflla przed rozbiórką po 20-tu latach jak pierwotnie zamierzano. Zainstalował tam swoje eksperymentalne nadajniki  telegrafu i wieża przetrwała. Od 1899 roku związany z Wisłą gdzie wybudował pierwszy murowany dom – Ochorowiczówkę. Przyjaźnił się i gościł artystów ( min Reymonta i Gombrowicza.).  Dzisiaj funkcjonuje tu galeria  związana z surrealizmem której patronuje Dali.  Kto by pomyślał ?  … w Wiśle !

i takie coś

 Pałacyk myśliwski Habsburgów. Pałacyk wzniesiono na polanie Przysłop w 1898 roku na polecenie arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Po I wojnie światowej pałacyk (od 1925 roku) pełnił rolę schroniska górskiego. Szczęśliwie przetrwało ono wojnę, by do lat 70. przyjmować turystów. W 1986 roku pałacyk przeniesiono do Wisły. Obecnie jest siedzibą wiślańskiego oddziału PTTK. Otoczenie zupełnie nie pałacowe i wygląda na to, że miejsce posadowienia wybrano bez pomysłu na zagospodarowanie otoczenia. Może kiedyś? 

chyba też Wisła

Ustroń – budynek dawnej dyrekcji Huty Klemens, dziś Muzeum Ustrońskie. 

Park.  Staw powstał w XVIII wieku jako jeden z pięciu zbiorników zbudowanych na potrzeby lokalnego przemysłu hutniczego i kuźniczego. Znajdująca się w nich woda napędzała ciężkie maszyny w zakładach, jednak już od 1890 roku staw zaczął być wykorzystywany w charakterze rekreacyjnym. Obecnie jako miejsce uciech kajakarstwa nieprofesjonalnego.

Brenna „siła natury” –  w porównaniu z turystycznymi kombinatami  Wisły, Ustronia i Szczyrku  można powiedzieć że senna turystyczna miejscówka. Rozciągnięta wzdłuż Brennicy  z dolinami bocznymi potoków Hołcyna i Leśnica. Też całkiem sympatyczne niewielkie centrum. 

Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” Znajdująca się tu wystawa stała, obrazuje funkcjonowanie ziół w kulturze i życiu codziennym górali śląskich. No ale w listopadzie nieczynne.

Jest i sztuczny zalew – Zapora Hołcyna  :)

Kozia Zagroda z przysmakami kuchni góralskiej. Trzeba przeczekać listopad – zamknięte.

Dwór Kossaków w Górkach Wielkich. Podnoszony mozolnie z całkowitej ruiny.  Widać dawne ślady świetności ale czy uda je się odtworzyć? Też muzeum poświęcone pisarce Zofii Kossak-Szatkowskiej.


Mała wizyta w Trójwsi Beskidzkiej : Koniaków, Istebna i Jaworzynka. Ta ostatnia wizytowana w 2014 dla trójstyku granic Słowacji , Czech i Polski ( tutaj).

2021_10_10
Koniaków – Koczy Zamek:  dawny kamieniołom piaskowca,  góra w tym miejscu kończy się pionową ścianą. Świetny punkt widokowy.

Koniaków – Chata na Szańcach. Z ganku której roztaczają się wspaniałe widoki na okoliczne góry Beskidu Śląskiego. Galeria  sztuki ludowej z terenu Trójwsi Beskidzkiej. W przyziemiu przyzwoita karczma.

Koniaków – Muzeum Koronki Koniakowskiej. Misterne koronki od lat 30-tych do współczesnych stringów (sic!) 

Koniaków – Centrum Pasterskie. Bacówka, gazdówka, wystawa: trochę edukacji i sklepik z cepelią ( sam kupiłem dzwonek i hej! )

Istebna – Kurna Chata Kawuloka z 1863.                             Istebna 2015 tutaj

Szczyrk – Plac św. Jakuba. Centralny punkt miasta z charakterystyczną fontanną.

Szczyrk – deptak nad Żylicą,

Szczyrk – sanktuarium św. Jakuba

Szczyrk –  Skalite skocznie mała, normalna i średnia.

 


Cieszyn

mała relacja z 2011


Skoczów
Miasto Gustawa Morcinka.  Ładny rynek z  leciwym już bardzo Trytonem którego golizna nie za bardzo podobała się skoczowskim mieszczkom co skutkowało  60-cio letnią eksmisją poza główny plac miasta.  Historia miasta sięga do czasów osady ludności  łużyckiej i grodu Golęszyców po  zniszczeniu którego dopiero nowa osada „skoczyła” na obecne zajmowane miejsce na brzegu Wisły. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *