Klimczok

Bystra, Kozia Góra, Szyndzielnia, Klimczok, Magura, Bystra.          Trek:    14km / +800m

Wycieczka na zakończenie sezonu w Beskidzie Śląskim szlakiem schronisk w  paśmie Klimczoka i Szyndzielni.

Stefanka pod Kozią Górą. Obecnie prywatne schronisko którego historia sięga 1886 r. Nazwę przejęło od  altanki widokowej wybudowanej w 1883 na szczycie Koziej Góry. Obok altany wzniesiono pomnik wieloletniego burmistrza Bielska i prezesa Beskidenverain – dr. Karla Steffana. Niemiecką nazwę tego miejsca Steffansruhe spolszczono na lżej brzmiącą Stefankę i tak zostało.

Altanka widokowa na Koziej Górze. Nowy nabytek bo jeszcze pachnie farbą. Obok ruiny wspomnianego wyżej obelisku dr. Steffana.

Klimaty późnej jesieni.

Schronisko PTTK na Szyndzielni. Choć w nazewnictwie niemieckim  ( inicjatywa BV ) funkcjonowało jako Schutzhaus auf der Kamitzer Platte ( Schronisko na Płycie Kamiennej ).

Klimczok 1117m

Schronisko PTTK pod Klimczokiem. W obecnym kształcie od 1914 r zastąpiło wcześniej istniejące tutaj schronisko drewniane. Obiekt drewniany płonął trzykrotnie a od imienia właścicielki dóbr zwany był „Klementynówka”.

Grzbiet Magury

Magura Kąpielisko. Widoczne jeszcze ruiny basenu (sic!) i usytuowanego nad nim schroniska. Obiekty powstały krótko przed wybuchem II WŚ i ostrzelane podczas ofensywy 1944/45 nigdy już nie zostały odbudowane.

Ruiny schroniska i pozostałości po basenie kąpielowym.

Sezon z buta w Beskidzie Śląskim zakończony.


Bystra miejscowość pod Bielskiem powstała z połączenia  Bystrej Śląskiej i Bystrej Krakowskiej. Obie założone zostały w XVI wieku i rozwijały się równolegle, rozdzielone jednak nurtem rzeki Białki, stanowiącej przez kilka wieków granicę państwową: Bystra Śląska na Śląsku Cieszyńskim należała do Królestwa Czech (od 1526 w austriackim imperium Habsburgów, do 1572 w księstwie cieszyńskim, później w bielskim państwie stanowym i Księstwie Bielskim od 1752), natomiast Bystra Krakowska – w ramach Żywiecczyzny położona była w granicach I Rzeczypospolitej. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku do końca I wojny światowej granica ta rozdzielała jedynie austriackie prowincje: Śląsk i Galicję. / za wiki/.   Osiadł tu malarz Julian Fałat. Ze względu na mikroklimat usytuowano sanatoria.  Ładne miejsce.

„Fałatówka”

Park im Juliana Fałata