Beskid Żywiecki 2020

Remanenty Beskidzkie :   Beskid Żywiecki 2020

Nowa regionalizacja z 2018 roku opracowana przez J. Solona i zespół i stosowana  w  mapa-turystyczna.pl określa granice Beskidu Żywieckiego jak niżej :

                           

                             A zatem moje subiektywne widzenie B.Żywieckiego :    simply the best choćby tylko za Babią Górę.
Topy i tropy  wg mnie:
1.  Babia Góra –  Królowa Beskidów. Odwiedzana wielokrotnie wszystkimi szlakami podejściowymi, również skiturowo. Za widoki Tatr, morza mgieł, barwy jesieni i za brak widoków też. Miejsce wyjątkowe w całych Beskidach !
2.  Zawoja: bo najdłuższa wieś w Polsce, bo odwiedzana i okoliczne grapy penetrowane od zawsze. Świetny wyciąg  narciarski Mosorny Groń i przyzwoity stok Wojtek. Bo są stylowe gospody, niezłe domy wczasowe, pstrągarnie i blisko na Babią. Po prostu lubię ! 
3.  Pilsko: zachwycające panoramy  ( również w kierunku Babiej ). Tereny znakomite do uprawiania skituringu i narciarstwa zjazdowego. Na beton schroniska na Miziowej częściowo przeniesiona sympatia ze starej, drewnianej budy. Dużo wspomnień. 
4.  Pasmo Policy : od Hali Śmietanowej ( Cyl) poprzez szczyt Policy do schroniska na Hali Krupowej. Piękne rozległe panoramy i pejzaże malowane barwami jesieni. Zimą skiturowo też jest OK.  
5.  Worek Raczański a szczególnie :
–  Wielka Racza : schronisko, panoramy i u sąsiadów znakomity ośrodek narciarski Dedovka – Laliki
–  Muńczoł – Wielka Rycerzowa 
–  Zwardoń   
6,  Szlak schroniskowy : Hala Boracza – Hala Lipowska – Rysianka 

Uzupełnienia stanu posiadania :
1. Grupa Mędralowej.
2. Zwardoń koleją i spacerem
3. Pasmo Jałowieckie
4. Worek Raczański – Hala Rycerzowa


Żywiec  
– Stary Zamek – Muzeum Miejskie


– Pałac Habsburgów


– Park Zamkowy, ławeczka Mari Krystyny Habsburg.

– Park Zamkowy,  Domek Chiński

–  Rynek z Ratuszem i Dzwonnicą


– Kościół Katedralny,

– Siejba, najstarszy budynek w żywcu

Sucha Beskidzka
– Renesansowy zamek suski


– Oranżeria  / czeka na dobre czasy /


– „Ta karczma Rzym się nazywa; kładę areszt na waszeci !”


-Budynek stacyjny (1881–1882 ) Typowa architektura kolei galicyjskich.


-Drewniane dworki oficjeli z lat 80. XIX w. przy ulicy Mickiewicza 36,38 (obecnie siedziba oddz. PTTK  Ziemi Babiogórskiej.


Browar dworski z ok. 1800 r. przy ul. Mickiewicza. W 2020 wyburzono straszące zabudowanie po dawnej przetwórni owocowo-warzywnej. Nowi właściciele planują w tym miejscu budowę  galerii handlowej nawiązującej do bryły starego browaru. Za dwa lata to miejsce ma wyglądać tak : 

Zawoja i okolice

Dworzec Babiogórski – naprzeciwko kościoła pw. św. Klemensa w Zawoi stoi drewniano-murowany piętrowy budynek, nazywany zwyczajowo Dworcem Babiogórskim. Wybudowany został na początku XX wieku przez przedsiębiorcę Edwarda Wolskiego. Wolski prowadził w nim sklep, wynajmował pokoje gościnne. Był także członkiem babiogórskiego oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego, dlatego też otworzył w nim w 1905r. stację turystyczną Towarzystwa, a także w aktywny sposób wspierał budowę pierwszego schroniska w Beskidach Zachodnich, na Markowych Szczawinach.

Kościół św. Klemensa. Na miejscu pierwszego kościoła z 1759 r. znajduje się obecny kościół parafialny z 1888. Fundatorem był  arcyksiążę żywiecki Albrecht Habsburga. Jest jednym z największych drewnianych kościołów w Polsce południowej. Jego bryła nawiązuje do wzorów niemieckich i szwajcarskich.

Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Nastrojowe kolory  jesieni w skansenie i refleksja nad przemijaniem i resztkami świata którego już nie ma.  Ale skansen żyje ( koncerty i wydarzenia artystyczne oraz edukacyjne).  a  nowa część robi wrażenie. Ciekawy artykuł o dziejach Orawy: tutaj.

Muzeum Babiogórskie chyba niewidziane ponad 20 lat. Ekspozycja i videoprezentacje  ciekawe.  Dobrze, że stary puchacz dalej ma na wszystko oko. Poza budynkiem kolekcja roślin nieco zaniedbana i po drugiej stronie ścieżka edukacyjna. Ktoś z tego korzysta?

 

 

 

 

…mapa

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *