Gorlice, Grybów

Gorlice

miasto założone na pocz XIV przez Dersława Karwacjana, kupca krakowskiego właściciela okolicznych terenów. Impuls rozwojowi miasta dał przemysł naftowy za sprawą Ignacego Łukasiewicza. Początkowo dzierżawił tutaj aptekę (1853-58) a później współwłaścicielem tutejszych kopalni i rafineri a także prezesem Krajowego Towarzystwa Naftowego z siedzibą właśnie w Gorlicach. W listopadzie 1914 r. miasto zajeli Rosjanie i tu do maja 1915r kiedy to „bitwie gorlickiej” miasto zostało wyzwolone od kacapów. Niestety ostrzał artyleryjski spowodował całkwitą ruinę Gorlic. A dzisiaj: spacerując po uliczkach wokół rynku widać zaniedbania i centrum wymaga gruntownej, systematycznej renowacji. Potencjał jest duży – Gorlice mogą być perełką na miarę np. Krosna

Dwór Karwacjanów – rekonstrukcja dawnej siedziby rodu. Pomnik Dersława I Karwacjana odsłonięty w roku w 650. rocznicę lokacji miasta.

Ratusz Miejski na Rynku. To tu mieściła się niegdyś apteka Łukasiewicza. Wieża zegarowa została dobudowana po I wojnie światowej

Przy ul. Wąskiej 7 kamienica z 1780 roku. Obecnie siedziba Muzeum Regionalnego PTTK. Na froncie „Żołnierze Bitwy Gorlickiej” a z boku mural z Łukasiewiczem na tle pól naftowych – robi wrażenie!

Kapliczka przy ul. Węgierskiej z rzeźbą Frasobliwego – miejsce, w którym zapalono w 1854 pierwszą na świecie uliczną lampę naftową!

Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera. Cesarsko-Królewskie Gimnazjum w Gorlicach z nakazu cesarza z 1906r. Dla mnie najpiękniejszy budynek w mieście. Jego attykę zdobią głowy władców: Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły.

Wrócimy na Rynek. Mają Gorlice swoją legendę której bohaterką jest mieszczka Teresa. Legenda taka sobie ale rzeźba sympatyczna.


Grybów 

miasto królewskie z nadania Kazimierza Wielkiego, lokowane w 1340r. Uwagę zwraca ładny rynek niestety z ruchliwą drogą przelotową nr 28 w środku.

Dwór Hoschów – pałac dawnych właścicieli dóbr grybowskich w XIX w.

Bazylika Mniejsza – neogotycki kościół parafialny.

Ratusz 

Synagoga, imponująca ruina. Ta w Lesku miała więcej szczęścia.