Korona Beskidów Słowackich

 

 

 

 

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie  w opisie do Korony Beskidów Słowackich wymienia 9 pasm beskidzkich. Męczę poznawczo te górki w projekcie Beskidy i Pieniny stąd ciekawość jak to widzą Słowacy. Traktuję systematykę PTT poznawczo bo do większych eksploracji jakoś zapału nie doświadczam. Choć kto wie, może Góry Czerchowskie?


 

#1. Babia Góra (Beskidy Orawskie) – 1725 m.   

Babia hora ( Oravske Beskydy) odwiedzana wielokrotnie – pogodowa Kapryśnica. No 1 na mojej liście ulubionych miejsc turystycznych Beskidów. Sam Beskid Orawski jako, że i Mędralową i Pilsko a nawet sympatyczny stok Grundiky posiada, mojego super like’a ma!

Na zdjęciach wyprawa skiturowa ze Slanej Vody      2018_02_11

 


 

#2. Minčol (Magura Orawska) – 1394 m.  

Znakomity ośrodek narciarski Kubinska hola odwiedzony z narciarskiej ciekawości. Z grzbietu / przełęczy łączącej szczyty Mincol i Kubinską holę świetne widoki na Małą Fatrę, Góry Choczańskie i nawet Tatry. Wg opisów w necie rejon w szlaki ubogi i mało uczęszczany przez turystę pieszego. Majestatu dodaje niedaleki Oravsky Podzamok.

Na zdjęciach wycieczka skiturowo – zjazdowa      2023_02_28

 


 

#3. Wielka Racza (Beskidy Kysuckie) – 1236 m 

Veľká Rača (Kysucke Beskydy). Też na mojej liście ulubionych. Za sprawą perspektyw widokowych ze szczytu, klimatycznego schroniska  i zacnego ośrodka narciarskiego Oszczadnica. 

Na zdjęciach wyprawa skiturowo – zjazdowa z Rycerki     2018_02_24

 

 


 

#4 Kremenaros (Góry Bukowskie) – 1221 m  

Na Kremenarosie w scenerii zimowej byłem wraz z uczestnikami Bieszczadzkiego Rajdu Narciarskiego organizowanego w 2019 po raz 35-ty przez Park Narodowy.  Nazwa to pozostałość obecności Węgier na tych terenach bo Słowacy używają nazwy Kremenec. Miejscu szczególności zadaje trójstyk granic PL-SK-UA  Szlak graniczny do Rabiej Skały widokowo bardzo zacny.

Na zdjęciach wycieczka skiturowa z Przełęczy Wyżniańskiej     2019_02_24


 

#5. Minčol (Góry Czerchowskie) – 1157 m.

Zacna wycieczka na Mincol z wioski Kyjov.  Na samym szczycie piękna panorama na Pogórze Ondawskie, Beskid Niski a nawet odległe Tatry. Góry chyba mało uczęszczane, a szkoda bo trasy dobrze wyznakowane, szlak przecinają liczne polany. Las zdominowany przez buki ma też swój klimat. Chętnie bym tam wrócił choćby dla intrygującej Sokolej Skały.

 

Na zdjęciach wycieczka z wioski Kyjov       2023_05_14


 

#6. Pupov (Góry Kisuckie) – 1096 m n.p.m.

Janosikowe góry. A wycieczka grzbietem trzech szczytów Pupov – sympatyczna. Dla widoków na jeszcze ośnieżoną Małą Fatrę – warto!

Na zdjęciach wpad z wioski  Janosov      2023_04_16

 


#7. Eliasovka (Ľubovnianska vrchovina) – 1023m  

Na Eliaszówce byłem w ramach eksploracji Beskidu Sądeckiego.  Niski wzrost pozostałej części Gór Lubowelskich czyni je raczej podgórzem. No ale może to tylko usprawiedliwienie braku zainteresowania regionem. Natomiast sam szlak graniczny do Piwnicznej godny polecenia.

Na zdjęciach wycieczka z przysiółka Obidza        2022_05_13

 

#8. Busov (Beskid Niski) – 1002 m.    

Nízke Beskydy – słowacka część Beskidu Niskiego. Busov jako jedyny w BN przekracza wysokość 1000m.  Ale podejście na Lackową od Izb zaliczam do trudniejszych w Beskidach.

Na zdjęciach: z Wysowej przez Cigielkę         2015_05_04

 


 

#9. Smilniansky vrch (Pogórze Ondawskie) – 749 m. 

Dziwny to Beskid – jakby sami Słowacy o nim zapomnieli. Na szczyt pasma nie prowadzi żaden znakowany szlak. No ale byłem. 

Na zdjęciach wycieczka z wioski Smilno      2023_06_06 


 

 

Beskidy Słowackie część zachodnia

Beskidy Słowackie część wschodnia

mapy z portalu Mapy.cz