Trzy Korony, Sokolica

Pieniny Właściwe: Przełęcz Snozka, Trzy Korony, Zamek Pieniński,  Sokolica, Szczawnica.           Hiking szlakiem niebieskim 19km / +1.000m / 5h30.

Od Snozki  do przełęczy Chwała Bogu szlak wiedzie trawiastymi łąkami, lasem czasami nawet dość gęstym. Cieszą rozległe widoki na okoliczne pasma. Pod Majerzem ekologiczna zagroda pasterska. Kilka lat temu byłaby to po prostu bacówka no ale trzeba podążać za duchem czasów. Od przełęczy zaczyna się zacna pienińska wędrówka  o licznych przewyższeniach by całość zakończyć przeprawą tratwą przez Dunajec.

Przełęcz Snozka. Na szczycie Wdżar słupy wyciągu narciarskiego Czorsztyn Ski i Dzwon Jubileuszowy ale to już Gorce :). 

Przed Majerzem

Okrąglica najwyższy i ogólnie dostępny szczyt w grupie Trzech Koron. Ale widoków nie było więc nie skorzystałem z pustki na szczycie.

Ciekawostka: Partię szczytową stanowi pięć turni:

  1. Okrąglica – 982 m. Najwyższa, to na niej znajduje się platforma widokowa.
  2. Płaska Skała (Plaska Skała) – 950 m. 
  3. Nad Ogródki – 940 m.
  4. Pańska Skała (Bryłowa) – 920 m. 
  5. Niżnia Okrąglica (Ganek) – wysunięta ku południu pod Okrąglicą i niższa o 80 m. 

A zatem Pięć Koron? Jak tak się przyjrzeć to jest coś na rzeczy:

Zamek Pieniński, resztki średniowiecznej  bardziej strażnicy niż zamku warownego. Uważa się że wykorzystując naturalnie niedostępny teren budowla mogła też chronić niewielką ilość ludzi przed najazdami Tatarów. Prawdopodobnie w XV została zburzona.

Sokola Perć, efektowna widokowo i eksponowana ścieżka graniowa w Pieninkach. Przepaść w kierunku południowym dodaje szlakowi smaczku.

Czerteż

Sokolica, kultowa sosna mocno pokiereszowana przez interweniujący w akcji ratunkowej helikopter. Uratowana przez dendrologów nie odzyska już dawnego kształtu.

Udało się zdążyć przed wakacyjnym tłumem. Sakramentalne pytanie – „daleko jeszcze do…” usłyszałem tylko 2 razy.

Prom na Dunajcu

Schronisko PTTK „Orlica”

Dzisiejsza turka

PS:            tajemnicza naklejka EB na szlakowskazie  na przełęczy Trzy Kopce to oznaczenie dawnego szlaku turystycznego z Niemiec na Węgry.

Międzynarodowy Górski Szlak Przyjaźni Eisenach – BudapesztEB  długodystansowy szlak turystyczny przebiegający przez Europę Środkową. Udostępniony przez narodowe organizacje turystyczne  w 1983.  Na terenie Polski posiadał dwa odcinki:

    1. sudecki: Jakuszyce – Boboszów,
    2. karpacki: Chochołów – Przełęcz Dukielska. I właśnie ta część szlaku karpackiego jest prowadzona kolorem czerwonym od granicy PL/SK do przełęczy Trzy Kopce (ok 65km).

Po 1990 szlak przestał istnieć pod tą nazwą i został włączony w trasę znacznie dłuższego europejskiego szlaku długodystansowego E3. Ale entuzjastów „starego” chyba nie brakuje bo naklejki całkiem świeże a parę dni temu na Grandeusie spotkałem turystę z Niemiec podążającemu właśnie tymże szlakiem.