Lubań

Lubań z przełęczy Snozka   Hiking:  10km / +600m / 3h15

Ośrodek narciarski w Kluszkowcach znany  w sceneriach zimowych. Zacny !

Ruiny bacówki PTTK na polanie Wyrobki. Budowana w latach 1970-75 spłonęła w 1978. Nie podjęto odbudowy a polana zarosła.

Kolejne ruiny schroniska pod Lubaniem – tuż obok studenckiej bazy namiotowej. Istniało w latach 1934 -44. Bodaj  2-lata temu opublikowano projekt nowego schroniska, dla mnie niezbyt udany. Pewnie z racji recesji do budowy nie dojdzie.

Za to jest wieża i dobrze funkcjonuje wspomniane pole namiotowe.

Gmina Ochotnica w wieże zasobna!  Ostatnia z czterech w tym sezonie zdobyta. Widoki na Tatry bezcenne. Brawo JA !


Przełęcz Snozka        29_06_2022

Brakło i czasu i sił by wyprawę na Lubań w skwarze przedburzowym przedsięwziąć. Ale niewielki rekonesans na przełęczy przeprowadzono:

  • pomnik „Organy”  Hasiora stoi. Pierwotnie zbudowany w intencji „utrwalaczy” władzy ludowej był intrygujący w swojej formie na wzniesieniu górującym nad okolicą. Obecnie schowany w chaszczach  pewnie nikogo nie interesuje i jest traktowany jako gratis do serków sprzedawanych na parkingu. A szkoda !

  • Niedaleki nieczynny kamieniołom – jeden z trzech w górze Wdżar. Sama górka znana z zacnego wyciągu narciarskieg w Kluszkowcach. Zbudowany z wyjątkowej w tych okolicach magmowej skały wulkanicznej ( andezyt pieniński) wskazuje na geologiczne pochodzenie wzniesienia. Nazywanie Wdżaru wygasłym stożkiem wulkanicznym choć marketingowo mocne nie ma jak na razie podstaw naukowych.