Beskid Wyspowy 2021

Beskid Wyspowy. Według popularnej opinii  Kazimierz Sosnowski, podczas wycieczki turystycznej   na polanie Michurowej na Ćwilinie zobaczył rano wyłaniające się z mgły okoliczne szczyty – „wyspy”. Legenda należy do prof. Sosnowskiego. Zresztą sam miałem okazję obserwować  te odosobnione wzniesienia z wieży widokowej na Mogielicy. To pasmo Beskidów znajduje się nieco na uboczu, z dala od innych, o wiele bardziej popularnych turystycznie. Nie przebiega przez nią Główny Szlak Beskidzki, Mały Szlak Beskidzki eksploruje tylko niewielką zachodnią część. W 2014 ustanowiono za to Główny Szlak Beskidu Wyspowego – „Beskidzkie Wyspy” który liczy 320 kilometrów i obejmuje 40 szczytów. ( część inicjatywy Odkryj Beskid Wyspowy). Ja jednak swoimi eksploracjami postanowiłem objąć wybrane 14 szczytów / wysp najbardziej reprezentatywnych dla tego skrawka Beskidów i uzupełnić stan posiadania w 2021r. 

PS. Co łączy mój Beskid Mały i Wyspowy?  Postać zbójnika Józefa Baczyńskiego. Swój fach rabusia  rozpoczynał w okolicach Wadowic, potem dołączył do bandy braci Giertugów. i wkrótce sam został przywódcą. Zbójnicy działali w Beskidach, ale kryjówki mieli na Mogielicy, w Ochotnicy i w Pieninach nad Białą Wodą. Źle skończył (w 1736 r.) – jak to zbójnik ale doczekał się legendy. 

Topy i tropy  wg mnie:

  1. Mogielica bo szczyt to najwyższy w tym paśmie a przez wieżę widokową w krajobrazy zasobny. Podszczytowa Polana Stumorgowa i widokowo i restowo atrakcyjna.   Podmogielica – 20 km trasa do uprawiania zimą  narciarstwa biegowego. Sprawdziłem – super!
  2. Ćwilin dla widoków tatrzańskich ! 
  3. Luboń Wielki z podejściem  przez  Perć Borkowskiego ( jedyne gołoborze w tym regionie). Schronisko PTTK na tymże za nietypową bryłę.
  4. Ośrodki narciarskie : Kasina Ski, Limanowa-Ski, Laskowa -Ski. Tylko Polczakówki żal.

Trek  ::                                                                  PS: na Zębalową nie dotarłem. Ciekawi jeszcze Jaworz.
Śnieżnica 
Sałasz 
Łopień, Cichoń, Ostra, Modyń
Szczebel,
Jasień,

Objazdówki w  ’21


2021_05_01   Tymbark  nawet sympatyczny ryneczek.


2021_03_07   wycieczka krajoznawcza po  Beskidzie Wyspowym. Ładne krajobrazy, kręte drogi w dolinach wysp tylko miasta się temu Beskidowi nie udały.  

Pustelnia i Diabelski Kamień  w miejscowości Krzesławice. Pustelnia… no jest. A wychodnia skalna  owszem  ciekawa. 

Klasztor OO. Cystersów w Szczyrzycu – jest to podobno jedyny, nieprzerwanie istniejący klasztor cystersów na ziemiach polskich. Cystersi za sprawą wojewody krakowskiego Teodora Cydro Gryfita ( ma swój pomnik wdzięczności ) zostali sprowadzeni w celu  pozyskania ziemi do uprawy,  hodowli zwierząt.  Regulowali rzeki, budowali mosty, młyny i browary, zakładali sady owocowe i pasieki oraz uczyli miejscowych sztuki agrarnej. Opactwo zostało założone w 1234 r.  

Szczyrzycki Browar Cystersów „Gryf” to najstarszy i jedyny istniejący browar klasztorny w Polsce (od 1623r.). Opackie, Przeora i Grodzisko zakupione do degustacji w restauracji „Marysia”.  I jak się okazało na miejscu działa tam minibrowar restauracyjny – zatem ze zgrabnym sześciopakiem Szczyrzyc opuszczamy.

Laskowa ski. W roli obserwatora szusów innych narciarzy. 

Limanowa czyli nijakość Polski powiatowej. Monumentalizm bazyliki, udziwniony beton informacji turystycznej na płycie rynku i kamienice – nic tu nie pasuje.

Starszy kolega z wadowickiego liceum. Wiedział ?

Krzyż Jubileuszowy na Miejskiej Górze ( z 2000r.)

Monumentalny Marszałek włączył niskie ceny w solarium – przyozdabianie na maxa.

Muzeum zlokalizowane w zabytkowym dworze Marsów. Prezentuje dorobek kulturalny mieszkańców ziemi limanowskiej ale w niedzielę dopiero od 1.05. Wreszcie coś ładnego. 

Krajobraz Beskidu Wyspowego w drodze na Przełęcz Rydza Śmigłego.

Góruje Mogielica ( w drodze do Mszany Górnej).

Łopień

Mszana Dolna.  Bylejakość architektury i wszech obecna szyldoza. Miasteczko jakich wiele czyli nieciekawe.

Koniec wycieczki jakże miły dla duszy !


W okolicach Rabki – Zaryte.  Pociąg w drodze do Chabówki.