Kraków romański

Romański Kraków – z inspiracji tematów spacerów cyklu „Przyjaciel Krakowa”.

Trzeba się było trochę podedukować bo z pamięci potrafiłbym wymienić tylko kościół św. Wojciecha w Rynku. A okazuje się, że najstarszą budowlą romańską w Krakowie jest rotunda św. Feliksa i Adaukta, dostępna częściowo na wystawie Wawel Zaginiony. A w katedrze warto jeszcze zwrócić uwagę na kryptę św.Leonarda oraz dolną część Wieży Srebrnych Dzwonów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejny ślad architektury romańskiej to kościół św. Andrzeja. Wymurowany z kamienia, zachował do dziś pierwotną bryłę romańską. Ma charakter obronny – początkowo otoczony był wałem i fosą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Na Rynku znajduje się wspomniany już kościół św. Wojciecha. W dolnej części romański a w XVII w. wprowadzono kopuły nakrywające kościół ( chyba barokowe ).

Wreszcie Salwator. Tam na wzgórzu św. Bronisławy znajduje się kościół Najświętszego Salwatora. Świątynia była wielokrotnie przebudowana ale bryła i prezbiterium to dość wierne pozostałości epoki. Urokliwe miejsce, obok jeszcze Kaplica św.Małgorzaty ( już nie romańska), podobno na miejscu gontyny – słowiańskiego miejsca kultu.

I na koniec moje rejony – Krzemionki. Na wzgórzu Lassoty znajduje się najmniejszy w Krakowie kościółek św. Benedykta. Po wielokrotnych przebudowach zachował parę szczegółów i solidną, obronna bryłę.

Ten Kraków romański to trochę na wyrost. Wieki dziejów wiele zmieniły, pozostały tylko ślady i niepewna opowieść historyków. Ale spacer fajny.


PS. Sympatyczny Smok zakupiony w wytwórni szkła na ul.Lipowej ( też do odwiedzenia ).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

PS. końcówka roku –na Rynku czas budek oferujących dobra gastronomiczne przaśnych gustów  – niech będzie !