Beskid Niski 2014


    znak_GSB_01 Etap 5      Beskid Niski

2014_06_16  Mochnaczka Niżna – Zdynia

  Od razu krajobrazy łagodnych pagórków i łąk rozległych. W Izbach warto było (za stroną beskid-niski.pl) przejść przez dolinę byłej wioski Czertyżne – tylko cmentarz świadczy o mieszkańcach wymiecionych z tych terenów akcją „Wisła” w 1947 r. Dalej poprzez piękną widokowo przełęcz Lipka do GSB. W Hańczowej koniecznie do zobaczenia cerkiew i chwila odpoczynku przed całkiem energetycznym podejściem na Kozie Żebro. Następne podejście na Rotundę też przypomina, że to jednak wycieczka górska. Na szczycie oczywiście najbardziej znany cmentarz żołnierzy z I wojny (nr.51) z monumentalnymi gontynami (na razie tylko dwie z pięciu ale prace trwają). Po tych wrażeniach była jeszcze zjawiskowa kolacja w Ośrodku Wczasowym w Zdyni którą to sławił będę i opowiadał przy każdej okazji.

2014_06_17  Zdynia – Krempna

  Dzień w chaszczach – zwarty las Popowych Wierchów, przedzieranie się przez meandry potoku Zawoja. Nieco odpoczynku w Wołowcu i dalej cały kompleks „drzewny” Magury Wątkowskiej i Świerzowej. Koniecznie cerkiew w Kotaniu (niewielkie lapidarium okolicznych kamieniarzy) i kolejny cmentarz austriacki w Krempnej. Szlakowy zarośnięty Kolanin bez żalu odpuszczony. 

2014_06_18  Krempna / Przełęcz Hałbowska – Nowa Wieś

  Jeszcze tylko trochę Parku Magurskiego (Obszar Ochrony „Kamień”) i na łąki przed Kątami – od razu lepiej ! Ale odlot widokowy dopiero na Grzywackiej Górze przy i z podestu Krzyża Milenijnego. Asfaltowa Chyrowa i potem znów lasem do Pustelni św. Jana z Dukli. Przejście 2 km ruchliwą drogą krajową nr 9 na nocleg do Lipowicy to walka o przetrwanie.  

   —-

2014_06_19    Nowa Wieś – Iwonicz Zdrój

   Cergowa i kolejny krzyż milenijny tym razem z książką pamiątkową (po co?).  Po zejściu z charakterystycznego dla okolicy „masywu” Cergowej (podobno nazwa wywodzi się z języka celtyckiego!) asfaltówką do Lubatowej i dalej do Iwonicza Zdroju miasta beneficjentów NFZ.

  2014_08_22    Iwonicz Zdrój  –  Puławy Górne

  Z miasta (k)utracjuszy kontynuacja GSB w Beskidzie Niskim. Po drodze kameralny Rymanów Zdrój. Niestety powyżej Wątuszowej błoto aż do Wisłoczka – efekty kilkutygodniowych opadów. Tym bardziej cieszyła asfaltówka do Puław Górnych. Późno zaczęty dzień kończy się noclegiem w budynku ON Kiczera.

2014_08_23   Puławy Górne – Komańcza

 Sympatyczna trasa z pięknymi odcinkami widokowymi Tokarni i Wahalowskiego Wierchu. W obiektywie kolejny wyciąg narciarski Karlików. Trochę kamieni na Kamieniu. Po takich wrażeniach herbata z sokiem  w schronisku PTTK wybornie krzepi. Potem już tylko fotka z mostku nad Osławicą i 6-cio dniowa wycieczka po Beskidzie Niskim  szczęśliwie zakończona.


2014_06_01  Izby – Lackowa – Bieliczne www_lackowa

Lackowa – najwyższe wzniesienie BN w Polsce (997m npm) dobrze prezentuje się na zdjęciach. Partie szczytowe zarośnięte i bez widoków. Opisy w necie podejścia od strony przełęczy Beskid niezbyt przesadzone – jest zabawa! Wstęp do pieszej eksploracji BN zrobiony.

 



  Klimaty B.Niskiego.   Lipiec 2008,  IMG_5837Rudawka Rymanowska.

 Medzilaborce

Bardejov maj 2007

IMG_3778IMG_3776IMG_3775       IMG_3780IMG_3781IMG_3786