Czechy #2 – Czechy Wschodnie

Svitavy   

zatrzymaliśmy się by obejrzeć ciąg kamieniczek z podcieniami na wydłużonym  rynku, ciekawy architektonicznie  ratusz i XIII w Kościół Mariacki. Stąd pochodził Oskar Schindler a i miasto  uchodziło  za  wierne III Rzeszy. Miejscowa LÉKÁRNA oferowała thermolkę  i mentholkę  – zasobniejsze bardziej :)

Litomyšl

Liczące ponad 1000 lat miasto Litomyśl  z wspaniałym pałacem renesansowym wpisanym w 1999 na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Obecnie trwają prace renowacyjne. 

Klasztor pijarów z kościołem Znalezienia Krzyża Świętego – wzniesiony w 1714;  gimnazjum pijarów.

Rynek

Bedřich Smetana (1824–1884) – kompozytor. Jego imię nosi jeden z placów miejskich, budynek teatru i najsłynniejszy festiwal muzyki klasycznej „Litomyšl Smetany”. Drugi najstarszy festiwal muzyczny w Czechach, należy do największych cyklicznych festiwali muzyki klasycznej. Wśród wykonawców znalazły się tu największe gwiazdy muzyki i dyrygenci.
Litomyśl pamięta!

Chrudim

Piękny wszystko mający rynek: ratusz kościół, kolumna morowa, kamieniczki z podcieniami. Dla takich miasteczek odwiedzamy Czechy!

Kutna Hora

Perła!!!   W 1995 r. została wpisane na listę UNESCO. Jego historia od początku była związana z wydobyciem srebra od XIII w. Centrum życia gospodarczego w dawnej Kutnej Horze stał się Włoski Dwór (czes. Vlašský dvůr), siedziba władców i królewska mennica, jedyna oficjalna mennica Czech. Dzięki swemu bogactwu Kutná Hora stała się drugim miastem po Pradze .  Z czasem złoża srebra zostały prawie całkowicie wyczerpane i a w 1726 r. mennicę ostatecznie zamknięto. Dziś żyje własnym życiem prowincjonalnego małego miasta a miejsca historyczne oddaje licznie odwiedzającym turystom.  

Katedra św. Barbary (chrám sv. Barbory). Została wzniesiona na obrzeżach miasta pod koniec XIV w. ze składek górników. Jest symbolem potęgi i bogactwa miasta. Architektoniczne cacuszko!

Stare miasto, atrakcja turystyczna. Restauracja Kozlovna Barborský dvůr godna polecenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela

Była jeszcze kaplica czaszek (ossuarium kościoła cmentarnego Wszystkich Świętych),  licznie odwiedzana przez turystów. Osobliwość, ale dla mnie to jednak jakaś forma katolickiej dewiacji.

Hradec Kralowe

jedno z najstarszych czeskich miast, pełne elegancji połączenie gotyku, renesansu, baroku i nowoczesnej architektury. Po generalnej przebudowie po I wojnie światowej wg nowego układu urbanizacyjnego Hradec zyskał miano Salonu Republiki.

Katedra św. Ducha, Biała Wieża i budynek ratusza.

Malé náměstí

Pardubice

miasto kojarzone głownie ze słynnymi wyścigami konnymi Wielka Pardubicka. A ma urocze stare miasto, rynek z imponującym ratuszem i zamek.

Renesansowy zamek Pardubice leży w samym sercu miasta strzeżony przez potężne mury obronne. 

do Północnych Moraw i Śląska dodane:

Šumperk     mała przerwa na espresso,                               Bruntal    z ciekawości bo ładny pałac.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opawa

Miasto nazywane białą perłą Śląska jest jego historycznym centrum.  Uwagę zwraca biała wieża Hláska przy neorenesansowym budynku ratusza na Rynku Górnym.