Kwiatoń, Zdynia

Day #1

Berest         Drewniana cerkiew greckokatolicka  typu zachodniołemkowskiego z 1842r.. Dzwonnica dobudowana w późniejszym okresie. No i jest pomnikowy dąb Łemko.  Po drodze do Krynicy, warto zajrzeć.

Florynka  deskal: Rodzina Romaniaków. Ciekawa inicjatywa „Cichy Memoriał”. We wsi jest też monument pamięci ofiar akcji „Wisła”.

Brunary         Cerkiew greckokatolicka (obecnie kościół parafialny) pochodzi z XVIII wieku.  W 2013 roku wpisano ją na listę UNESCO. Obecnie w remoncie. 

Czarna    wieś wchodziła w skład biskupiego „państwa muszyńskiego”. Cerkiew greckokatolicka jedna z piękniej usytuowanych na Łemkowszczyźnie. 

Kwiatoń       Cerkiew świętej Paraskewy z XVII wieku z racji swojego kształtu oraz wykończenia uważana jest za najpiękniejszą zachodniołemkowską świątynię. Dzięki modelowej bryle i zdobieniom wewnętrznym w 2013 roku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Plus oddany sprawie kustosz czynią ją cerkwią idealną!

Smerekowieccerkiew łemkowska wzniesiona w 1818 roku,(obecnie kościół). Niekształtna, zwalista ale murowana.

Cmentarz wojenny nr 56. Mały i ładnie utrzymany.

Czarne, Lipna, drzwi po starych wsiach.  Drzwi w kilku innych nieistniejących już wsiach Beskidu Niskiego, ustawiono w 2008 r., by upamiętnić ich mieszkańców i zwrócić uwagę na historię tych terenów. Są symboliczne i wymowne tym bardziej, że usytuowane niedaleko cerkwisk i cmentarzy.

Zdynia    cerkiew

  też Zdynia

ośrodek „U Zosi” ma swój klimat odnaleziony w 10 lecie bytności przy okazji wyprawy Głównym Szlakiem Beskidzkim. Polecam wszelkim górołazom i smakoszom kuchni domowej o obfitości ponad normatywnej.

PS: hasło do wifi – „123”